Przepisy podatkowe, które zostały wprowadzone w ramach Polskiego Ładu mają szansę znacznie zmienić całościowy obraz rynku samochodów wykorzystywanych przez firmy oraz przedsiębiorców w Polsce. Zdaniem Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów nowe unormowania mogą bardzo korzystnie wpłynąć przede wszystkim na rozwój wynajmu długoterminowego samochodów, który już w tym momencie jest jedną z głównych form finansowania samochodów przez firmy w naszym kraju.

Po taką formę wynajmu samochodów sięga aktualnie co czwarty przedsiębiorca, ale również firmy, które nabywają nowe samochody. W wyniku Polskiego Ładu znacząco może wzrosnąć zainteresowanie wynajmem długoterminowym wśród przedsiębiorców, którzy zazwyczaj korzystali z klasycznego leasingu. Nowe przepisy bowiem zlikwidowały jedną z dość kluczowych zalet klasycznego leasingu, czyli możliwość prywatnego wykupu leasingowanego samochodu, a następnie sprzedaży go bez podatku dochodowego po upływie pół roku. Aktualnie nieopodatkowana sprzedaż w tym zakresie wciąż ma miejsce, ale nie po pół roku, a dopiero po upływie 6 lat. Tym samym wynajem samochodów długoterminowy jest aktualnie dla małych oraz średnich firm bardzo opłacalnym rozwiązaniem w porównaniu do całkowicie innych form finansowania. To jednak nie jedyna istotna zmiana podatkowa wprowadzona tzw. Polskim Ładem, która dotyczy samochodów służbowych, ponieważ od nowego roku również zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym pracowników, którzy posiadają samochody służbowe z możliwością prywatnego ich użytkowania.

Wynajem długoterminowy jest najkorzystniejszy

Wynajem długoterminowy samochodów, coraz częściej jest przyrównywany do usługi samochodu na abonament, to aktualnie jeden z bardzo popularnych sposobów na sfinansowanie samochodu przez przedsiębiorców, także tych z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jeszcze 10 lat wstecz wynajem długoterminowy w Polsce był dość niszowy, wykorzystywany przede wszystkim przez bardzo duże firmy międzynarodowe. Natomiast dzisiaj, poza korporacjami, korzystają z niego również mali i średni przedsiębiorcy w tym także mikro firmy. W ostatnich latach ta forma wynajmu samochodu zdobyła rynek polski. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów w ostatnich 5 latach udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży zupełnie nowych samochodów osobowych do firm oraz przedsiębiorców zwiększył się w naszym kraju o około 5 punktów procentowych.