Coraz częściej przedsiębiorcy rezygnują z kupna własnego samochodu firmowego, ponieważ niesie on ze sobą duże koszty oraz obowiązki. Za to coraz częściej korzystają z zasobów wypożyczalni. Jest to także doskonały sposób na uzupełnienie już posiadanej floty pojazdów w firmie.

Wynajem samochodu a koszty podatkowe?

Do 2018 roku warunkiem, który zaliczał wydatki eksploatacyjne związane z wynajmowaniem przez firmę samochodu było prowadzenie tak zwanej kilometrówki, czyli ewidencji przebiegu pojazdu. Na podstawie tego przedsiębiorąca wyliczał kwotę, jaką może ująć w kosztach prowadzenia działalności.

Natomiast już od 2019 roku nie ma obowiązku prowadzenia takiej ewidencji do celów PIT, a wydatki związane z wynajmem samochodu rozlicza się na dwa sposoby. W pierwszej możliwości przedsiębiorca może odliczyć 100% podatku VAT oraz 100% kosztów eksploatacji wynajmowanego samochodu tylko wtedy, kiedy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby firmy. Drugą opcją, jeżeli pojazd jest wykorzystywany w sposób mieszany, czyli na potrzeby firmy, jak i w celach prywatnych podatnik może odliczyć tylko 50% podatku VAT, natomiast kosztów eksploatacyjnych 75%.

Wynajem samochodu – dlaczego się opłaca?

Z pewnych względów do niedawna niewielkim firmom nie kalkulowało się wynajmować samochodów. Sytuacja na rynku jednak bardzo się zmieniła, a wypożyczalnie mają do zaoferowania różne rabaty, aby zachęcić do wynajmu długoterminowego, ponieważ taki przez firmy najczęściej jest wybierany. Warunki najmu są obecnie bardzo korzystne, ale przede wszystkim pozwalają w dowolny sposób prosperować wynajętymi samochodami w sposób opłacalny. Dlatego też zakup nowych samochodów dla firmy odchodzi powoli w zapomnienie. W związku z tym, że wynajem aut na dłuższy czas rozwija się bardzo prężnie i dynamicznie, możemy spokojnie podejrzewać, że ta tendencja jeszcze przez jakiś czas zostanie utrzymana. Wypożyczalnia DUCATO posiada samochody dostawcze na wynajem o różnych parametrach umożliwiające wybór dostosowany do potrzeb każdego klienta.